سلام خدمت کاربران عزیز پرندوردپرس

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که مطالب قدیمی را می توان ویرایش کرد به نحوی که مطابق با استاندارد های گوگل قرار بگیرد اما به راستی آیا این امر به بهینه سازی سایت کمک می کند یا نابودی آن؟!

اغلب ما زمانی که دچار ابهامات میشویم جمله معروفی را میگوییم : به جهنم . خب این یک واکنش طبیعی است برای زمانی که یک وبمستر برای پاسخ سوالات خود درباره سئو , جستجو کرده و با جوابهای متناقضی مواجه میشود . مواردی را که گفته بودند خوب است را اجرا میکند و ناگهان از نتایج بد آن , شوکه میشود . کار از کار گذشته و وبسایت , مقاله , مطلب و آن مورد خاص , در نتایج جستجو سقوط کرده است .

مدتی پیش , ما نیز به پیروی از اینگونه راهکارها در مجموعه شخصی خود , اقدام به ویرایش مقالاتی کردیم که تا آن زمان در صدر نتایج جستجو قرار داشت و دارای تمام فاکتورهای لازم ( تازگی , اختصاصی بودن , رعایت تمام موارد مربوط به بهینه سازی ) بود . اما در کمال شگفتی مشاهده کردیم که نه تنها همه موارد ویرایش شده , بلکه کل مجموعه در مدت زمانی کمتر از ۳۰ روز , دچار چنان رکود و سقوطی شد که علاوه بر خسارت های مالی , در نوع خود ابهام برانگیز بود . با کمی جستجو متوجه شدیم که این ابهام برای بسیاری از همکاران نیز رخ داده و همگی مجموعا سرگردان برای پیدا کردن پاسخ این سوال میگردند که بهینه سازی یا نابودی ؟

با این انگیزه , تصمیم گرفتم به سراغ شخصی بروم که به نظرم در این زمینه , Number1 به شمار میرفت . شاید هم اکنون در ذهن بگویید که اوه , باز هم سوال و جوابی از یک سئو کار . خیر چنین نیست . ما با ایمان به اینکه موضوع سئو , موضوعی بسیار پیچیده است , به سراغ مسئول و مدیر بخش ضد اسپم گوگل , آقای مت کاتز رفتیم تا از ایشان در ارتباط با یکی از موارد ابهام آمیز در سئو بپرسیم و پاسخ آن را یک بار برای همیشه , دریافت کنیم . این ابهام و این سوال در سئو این بود : بهینه سازی یا نابودی ؟ آیا ویرایش و دستکاری مطالب قدیمی و منتشر شده , باعث سقوط آن مطلب در نتایج میشود و یا موضوع چیز دیگریست ؟

مت کاتز

مت کاتز , در ابتدا از الگوریتم های کمپانی صحبت میکند و مخصوصا الگوریتم هایی مانند Hummingbird algorithm ( مرغ مگس خوار ) و Panda Algorithm که نسخه سوم آن نیز معرفی شده است و در ادامه میگوید : مطالب لگد مال شده برای براوزرها ارزشی ندارند , حتی اگر آن مطلب , بسیار غنی باشد ( Content for browsers downtrodden have value , even if it is , is very rich ) . در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا منظور از موارد لگد مال شده , مطالب ویرایش شده است , مت کاتز میگوید : بله , مواردی که از دید روبات عبور کرده , تایید شده , رتبه دریافت کرده و سپس مورد هدف قرار گرفته است ( Yes , when the robot vision passed , approved , and then get out of the targeted ) .

این پاسخ تا حدی واضح بود که بتوانم سوال بعدی خود را درباره علت این موضوع مطرح نمایم . پرسش اینگونه مطرح شد : چرا چنین میشود؟ آیا تکمیل کردن و یا غنی تر کردن یک مورد و اضافه کردن موارد تازه تر و یا حذف موارد بدتر , از یک مورد انتشار یافته و قدیمی , از دید الگوریتمهای خشن , کار خلافی محسوب میشود؟ آقای کاتز چنین پاسخ میدهد :

اگر موردی بعد از حداکثر ۲۵ روز در موتورهای جستجوگر , جایگاه خود را پیدا نکرد , بهتر است به کلی حذف شده و ویرایش نشود , چرا که این کار از دید پاندا ۳ , نوعی تلاش مجدد در جهت اخاذی از خود میداند . اما در رابطه با اضافه کردن مورد تازه تر , باید بگویم که روبات ها در بسیاری از موارد , به وبسایت ها و مطالب آنان ( به خصوص وبسایتهایی با سابقه خوب در موتورهای جستجو ) , در ارزش گذاری , ممکن است ارفاق هایی را بدهند ( بر اساس تعداد دیگر نوشته های مشابه از جانب رقبا ) که برای افراد کافی به نظر نیاید . لذا این افراد با هدف بهبود جایگاه , اقدام به دستکاری میکنند . این دستکاری , مورد هدف را در معرض قضاوت مجدد ربات قرار داده و اینبار بسیار جدی تر و بی رحمانه تر . و در نتیجه توصیه میشود که جایگاه اولیه مطلب در نتایج , پذیرفته و مطالب قدیمی که ایندکس نشده اند , به جای ادیت شدن , به کل حذف گردند .

If the item after 25 days in search engines , did not find its place , it is completely deleted and can not be edited . This is the view of the Panda 3 , a second attempt to extort money from its own

من تا حد زیادی , پاسخ این ابهام را برای همیشه دریافت کرده بودم . تصمیم گرفتیم این گفتگوی کوتاه اما بسیار مهم را منتشر نماییم تا شاید یکی از بزرگترین ابهامات سئوی مطالب قدیمی را با همین گفتگوی کوتاه از زبان مردی که اسپم نویس های اینترنت از او متنفرند و آنان که تمیز کار میکنند , او را دوست دارند , پاسخ داده باشیم . امید که این موضوع , برای هیچ وبمستر ایرانی , باعث سقوط مطالب نشده و همه دوستان , همکاران و فعالین این حوزه , دوست , یار و پشتیبان هم باشند .

ممنون از همراهی شما عزیزان

پیروز باشید.

    2 Comments

  1. ممنون مطلب مفیدی بود وقتی تو مطلبی اول باشی هر چند پست زیاد مناسبیم نباشه دلایلی نداره که ویرایش بشه

    • سایت هایی که مدام آپدیت دارند مثل سایت های اندروید نیاز دارن که ویرایش کنند مطالب رو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *