در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از سرور SMTP از سایت وردپرس خود ایمیل بفرستید؟ آیا شما در ارسال و دریافت ایمیل از سایت وردپرس خود با مشکل روبه رو هستید؟ یکی از راه حل های موجود استفاده از سرویس های ایمیل مانند Mailgun است ولی به هر حال استفاده از این سرویس ها هزینه هایی برای شما ایجاد می کند.

مشکل ایمیل های وردپرس در چیست؟

وردپرس از سیستم ایمیل با کمک زبان PHP برای ارسال ایمیل ها استفاده می کند. بسیاری از سرویس های میزبانی مشترک وب سایت، این سیستم ارسال ایمیل PHP را به درستی تنظیم و پیکربندی نکرده اند و یا بعضی از آنها کلا این قابلیت را برای جلوگیری از سوء استفاده، غیر فعال کرده اند که در هر صورت این عملکرد آنها باعث می شود که ایمیل هایی که از طریق سایت وردپرس خود ارسال می کنید تحویل داده نشده و به مقصد نرسند.

همانطور که گفته شد یکی از راه حل ها، استفاده از سرویس های ارسال ایمیل است. سرویس هایی نظیر Mailgun ، Google apps for work و Sendgrid  ولی این سرویس ها همانطور که گفته شد از شما برای ارسال ایمیل هایتان، مبالغی دریافت می کنند که این مبالغ بر اساس تعداد اکانت های ایمیل و تعداد ایمیل های ارسال شده متغیر می باشد.

اگر ما به شما بگوییم که راه حل دیگری برای این مشکل وجود دارد چیکار می کردید؟ راه حلی که در حال حاضر در حال پرداخت آن نیز هستید.

استفاده از اکانت ایمیل هاست وب سایتتان:

اکثر سرویس های میزبانی وردپرس، به شما سرویس های ایمیل ارائه می دهند. این یعنی می توانید اکانت ایمیل خود را با نام دامین وب سایتتان ایجاد کنید. یعنی به صورت زیر:

yourname@yoursite.com

برای این کار شما ابتدا باید یک اکانت ایمیل ایجاد کنید که برای این منظور ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه در سی پنل خود یک اکانت ایمیل ایجاد کنید. سرویس میزبانی شما شاید از سیستم مدیریت اکانت دیگری استفاده کند ولی راه حلی که ما نشان می دهیم در تمامی سرویس های میزبانی وب سایت تقریبا یکسان  و مشابه است.

در مرحله اول وارد اکانت هاست خود شوید و در قسمت Emails، روی گزینه Accounts کلیک کنید.

 

صفحه باز شده یک فرم ساده است که برای ایجاد یک اکانت ایمیل، حتما باید اطلاعات مورد نیاز این فرم را پر کنید.

از آنجایی که ما از این اکانت، می خواهیم برای ارسال ایمیل های وردپرسی خود استفاده کنیم، پیشنهاد می کنیم نام ایمیلی که می سازید به صورت زیر باشد:

WordPress@example.com که در قسمت example، نام وب سایت خود را بنویسید.

 

بعد از اینکه اکانت ایمیل خود را ساختید، حال آماده است که از آن در سایت وردپرس خود استفاده کنید ولی قبل از اینکه آن کار را انجام دهید، شما به دو مورد اطلاعات زیر از سرویس میزبانی وب سایتتان احتیاج دارید:

۱- هاست SMTP برای آدرس ایمیل تان

۲- پورت SMTP برای ورود امن و مطمعن

شما میتوانید از قسمت پشتیبانی هاست تان، این اطلاعات را درخواست کنید. اصولا سرویس های میزبانی مقاله ای در مورد همین اطلاعات در وب سایت خود برای راهنمایی کاربران قرار می دهند ولی اگر مقاله را پیدا نکردید هم مشکلی نیست. زیرا از قسمت پشتیبانی می توانید این اطلاعات را درخواست کنید.

استفاده از ایمیل همیشگی یا به اصطلاح ایمیل برند شما در وردپرس

برای این کار باید پلاگین سرور SMTP که نام آن WP Mail SMTP است را نصب کنید. که بعد از نصب این پلاگین ، برای فعال سازی آن باید به قسمت Settings رفته و روی گزینه Email کلیک کنید و تنظیمات دلخواه خود را ایجاد کنید.

 

برای این کار ابتدا ایمیلی که ایجاد کرده اید را وارد کنید و بعد از آن میتوانید یک نام برای قسمت from ایمیل انتخاب کنید. اگر اسم ارسال کنند را وارد نکنید، پلاگین اسم خود وردپرس را در قسمت ارسال کننده ایمیل وارد می کند.

در مرحله بعد باید سرویس ایمیل را انتخاب کنید که برای این کار گزینه Other SMTP را انتخاب کنید

 

بعد از آن شما باید تیک قسمت کناری یا Return path را بزنید که این قسمت بخش return path را با ایمیل ارسال کننده سِت و یا هماهنگ می کند که اگر آن را فعال  نکنید، ایمیل هایی که به مقصد نمی رسند را نمی توانید مشاهده کنید و رسیدی بایت نرسیدن ایمیل هایتان دریافت نخواهید کرد.

در قسمت بعد باید تنظیمات مربوط به SMTP را انجام دهید.

تنظیمات SMTP

که برای این کار ابتدا هاست و پورت SMTP خود را وارد کنید. که همانطور که گفته شد این اطلاعات را باید از پشتیبانی هاست خود بگیرید. که معمولا هاست SMTP به صورت زیر می باشد:

Mail.yourdomain.com و مثلا پورت شماره ۴۵۶

در قسمت بعد باید قسمت رمزدار کردن را انتخاب کنید. بیشتر کمپانی های ارائه دهنده هاست از SSL  و TLS پشتیبانی می کنند  که ما پیشنهاد می کنیم گزینه TLS را انتخاب کنید

در قسمت بعد تیک گزینه  Authentication را بزنید و نام کاربری و پسورد SMTP خود را در کادر مربوطه وارد کنید که معمولا نام کاربری SMTP شما همان ایمیل شما می باشد.

قسمت پسورد موجود در این قسمت زیاد مطمعن نمی باشد که ما در انتهای همین مقاله نحوه ایمن کردن پسورد را نیز به شما نشان خواهیم داد.

در آخر حتما یادتان باشد که گزینه Save settings را بزنید تا تغییرات شما ذخیره شود.

 

تست کردن تنظیمات SMTP

حال که شما پلاگین WP Mail SMTP را برای ارسال ایمیل تنظیم و راه اندازی کرده اید، بیایید با هم همه چیز را آزمایش کنیم تا بفهیم همه چیز خوب پیش رفته یا نه. برای این کار در قسمت Settings پلاگین روی گزینه Email Test  کلیک کنید.

 

حال باید یک ایمیل وارد کنید تا یک ایمیل تست برای ایمیل وارد شده فرستاده شود. بعد از وارد کردن ایمیل گزینه Send email را کلیک کنید تا ایمیل فرستاده شود.

حال پلاگین WP Mail SMTP یک ایمیل ارسال می کند و بعد از ارسال جمله با موفقیت ارسال شد برای شما نمایش می دهد.

امن کردن پسورد

کمی قبل تر گفتیم که پسورد شما زیاد امن نیس و از این رو به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را امن تر کنید. پلاگین Wp Mail SMTP یک آپشن برای امن تر ساختن پسورد شما ارائه می دهد که برای این کار باید یک سری کد را در صفحه wp-config.php وارد کنید.

برای این کار اول باید با استفاده از FTP client یا File Manager درون سی پنل به سایت تان متصل شوید. بعد از متصل شدن، میتوانید فایل wp-config.php را در فولدر روت سایت خود پیدا کنید. برای ادیت این فایل از notepad استفاده کنید. وقتی با نوت پد آن را باز کردید به دنبال خطی باشید که جمله زیر را نوشته:

Thats all. Stop editing! Happy blogging

بعد از پیدا کردن این جمله کد زیر را درست قبل از جمله بالا وارد کنید:

define( 'WPMS_ON', true );
define( 'WPMS_SMTP_PASS', 'your_password' );

 

فقط فراموش نکنید که به جای  your password ، رمز عبور SMTP خود را قرار دهید. بعد از آن فایل را ذخیره کنید و فایل wp-config را دوباره در سایت و در همان فولدر روت آپلود کنید.

تست رمز عبور ایمن

حال برای تست کار خود می توانید به صفحه مدیریت وردپرس خود روید و در قسمت تنظیمات، گزینه Wp mail SMTP را انتخاب کنید و خواهید دید که پسورد شما ایمن شده است.

 

ترجمه شده از وردپرس بیگینر

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *